Krrau / [Qamat is-sa’atu] - Archaos - CZ

Krrau / [Qamat is-sa’atu]
Archaos
oriental / darkwave / industrial
Rusko

Závěrem další kooperace a v mých očích (a uších samozřejmě) jasně nejsilnější zvukový model tohoto článku. Spojení dvou ruských souborů je mi svým naturelem nejblíže a prakticky jako jediné předvádí písně v klasické podobě jako takové. Dost bylo hlučících stěn meziprostoru, je čas poukázat na citlivější notu. Svět této nahrávky patří spojení elektroniky, která funguje na bázi lehčího industriálu protkaného polosvětem rituálních odlesků a neoklasických ozvěn, které se drží tématu a záměrně neuhýbají.

Projekt Krrau tvoří duo Irina a Alexander a role v něm jsou rozděleny jasně. Žena má na starosti zpěv a muž se stará o zvukový doprovod, i když ani on nepohrdne nabídkou o vokální doprovod. Druhé těleso [Qamat is-sa’atu] tvoří dohromady hned sedm lidí a jeho směřování je nakloněno více orientálním směrem (ačkoli orient a východ jako takový právě formou této spolupráce platí i pro Krrau). Hudebním sdělením hledají [Qamat is-sa’atu] své místo mezi hrubou strukturou elektroniky, bohatými rytmy i naoko neprodyšnými vrstvami, a své si řeknou také epicky znějící součásti skladeb. Na tuhle kooperaci přispívají dvěma věcmi, jejich sousedé z protější strany kazety přidávají k dobru věci tři.

Myšlenkově a lyricky tento akt ukazuje na východ a je poměrně složité si vše zesumírovat a dostát co možná nejlepšímu pochopení splitka. Jde o letité studium kultur zmíněným směrem a načerpáno je jak z koránu, tak například z prací řecko-římských historiků. Nejsem schopen tohle všechno nastudovat a umět uchopit za správný konec, ale nic se neděje, pro mne je vypovídající hudební složka splitka. A ta je hodnotná.

Vedle propracovaného lyrického konceptu je propracován i ten hudební, neboť experimentálně laděná tvorba je zároveň (navzdory odlišnostem) sepnuta i v tomto případě a musím říci, že tuhle nahrávku si umím pěkně vychutnat. Nic proti ostatním interpretům (i když proti Psychick Witch vlastně ano), ale tohle je z výše představených edicí jasně nejvýš. Jednoduše proto, že k takto nastavené elektronice má mé ucho nejblíž.