Hidden Persuaders – Flowers of the Abyss - Echoes - CZ

Hidden Persuaders
Flowers Of the Abyss
noise / drone / black metal
Norsko

Jako první bych rád představil projekt Hidden Persuaders, kterému na začátku listopadu na dně propasti vykvetlo několik zdatně rostlých květin, což byl úkaz natolik zvláštní, že vedl ke vzniku této nahrávky. Za projektem stojí muž jménem Andreas Brandal a 40 minut black metalově zabarvených náčrtů, které se mísí s doprovodnými noise aspekty a dalšími přidruženými žánry. Několik míst je silným stiskem stlačeno, že není snadné je vnímat jinak než nepřístupně, ale pak je tu hned několik atmosférických momentů, které lze uchopit poměrně snadno a s přehledem. Kolekci Flowers Of The Abyss náleží osm dílků, většinou podprahových nálad, které ovšem celkově vnímám jako přístupné a ve vší uzavřenosti otevřené. K nahrávce patří ručně dělaný obal, za jehož finální podobu je zodpovědný Svjatogor, nadšenec a grafik ze Zvolena.

Během poslechů lze říci, že blízkost Skandinávie a studených plání je docela reálná, a smysl pro tvůrčí postupy zrovna tak. Hidden Persuaders nesymbolizují pouhou změť hluků a náznaků, ale umí vytvořit skutečné skladby, kterým mnohdy nechybí šlapavá rytmika. Pokud se děj sám odehrává na dně propasti, je jeho okolí pojmenováno velmi vhodně. Noční vize a stísněnost jako hlavní atributy navození pravé nálady při poslechu fungují věrně. Slyším blackové kytary, slyším strojové tempo vzdáleně upomínající industriální strukruru průmyslového předměstí, depresivně neseřízenou elektroniku a slyším, že výraznější atmosféra umí na zčernalou oblohu namalovat zvláštní obrazce. Celkově slyším, že to učinkuje. Možná bez větších emocí, ale s jasným zanícením pro danou věc.

I přes jistý tlak a noise trhání představ o klasické skladbě, působí tohle album poměrně klidně a (alespoň mně) dopřává jistý oddech. Ten sice nepatří mezi ty nejpříjemnější zážitky pozemského bytí, ale člověk zvyklejší na větší zvěrstva v klidu spustí víka a hodí se do stavu rušeného polospánku. Celkově sympatická nahrávka, která nebudí dojem něčeho světoborného, ale finální zpracování určitě zaujalo. Pro pár ukázek z alba není nic jednoduššího, než zkusit bandcamp profil a pokusit se o své vlastní zážitky.