1677 -EchoesZine CZ

1677
777 Babalon & 900piesek
dark ambient / industrial / noise
Slovensko

Přece jen hlouběji do podvědomí směřuje kooperace slovenských autorů 777 Babalon & 900piesek, ve které jde sice také o poměrně abstraktní výzvu, ale za její ostré hrany se dá aspoň na chvíli nakouknout a být svědkem temné diskuze zvuků. Společný projekt se ocitá na rozmezí dark ambientních vln, které jsou mocně rozráženy noise ruchy a industriálním lomozením, které vyvolává dojem, že v podzemní soustavě spletitých chodeb se pilně pracuje nebo vyvíjí jakási činnost, jenž má zapříčinit rušení čistého ambientního příjmu. Je to ovšem jen jedna strana mince. Ta druhá je věrna noci, která úpí teplotou pod bodem mrazu a led krášlí vizi naší fyzické přítomnosti. Myšlenka sama chce zamrznout, ale není dobré se nechat úplně poddat. To zase ne...

S tajemnými 777 Babalon jsme na Echoes měli čest hned čtyřikrát, za všechny setkání např. zde a v rozhovoru také zde. Jak jsem zmínil, aktuální spolupráce nelpí na soustavné destrukci zvukotěsným sevřením, nahrávka se vedle ruchových elementů umí tvářit tajemně, až mysticky. Pro mne jen dobře, já tyhle výrazově atmosféričtější motivy ocením víc a stejně tak je při poslechu samotném upřednostňuji.

Duchem nahrávky jsou tři skladby, které svou strukturou pohánějí mysl o poznání více, než předchozí interpret. Každá z věcí na albu umí vnutit nějakou představu a to je to nejdůležitější. V jistém smyslu i takové odhrabování sněhu se dá s náležitým přístupem ke zvuku podat magicky. I když mnou tento pocit v jisté fázi nahrávky cloumá a vize je vyvolána, bude ta autorova určitě jinde. Ale tak je to dobře, víc vizí, víc obrazů vlastní představivosti. Pro tuto koopreaci jen plus. Nejsem fascinován, ale tělo funguje, jak by asi mělo. Je svým způsobem nastaveno na zvláštní tok myšlenek.